• Panel klienta
  • Koszyk
  • SOJU – koreański napitek

    SOJU – koreański napitek
    16 stycznia 2024

    SOJU – koreański napitek

    Narodowy napój alkoholowy Korei to najlepiej sprzedający się trunek na świecie pod względem objętości, a jego sprzedaż rośnie dynamicznie  w ostatnich latach. Długo niedoceniane w Ameryce i Europie w końcu zaczyna zyskiwać na popularności.

    Co to jest soju?

    To klarowny, neutralny alkohol, zwykle destylowany ze zbóż. Chociaż można je wytwarzać z ryżu, to nie jest „winem ryżowym” i bardzo różni się od sake pochodzącego z Japonii. Jestsoju-unsplash destylowane, podobnie jak wódka, ale zawiera około połowy objętości alkoholu.

    Z czego się robi?

    Jest zwykle wytwarzany ze sfermentowanych ziaren, takich jak pszenica, jęczmień lub ryż, ale może być również wytwarzany z innych składników skrobiowych, takich jak słodkie ziemniaki lub tapioka. Można również znaleźć destylowane z kukurydzy, koreańskich śliwek, winogron, a nawet igieł sosny, takie jak Dam Soul Pine.

    Ile ma alkoholu?

    Optymalna zawartość alkoholu wynosi od 20 do 25% – czyli około połowa wódki – ale można znaleźć doskonałe alkohole o soju 1zawartości tak niskiej jak 17% i nawet 45%.

    Jak smakuje?

    Smak może się różnić, ale ogólnie smakuje jak rześki, neutralny alkohol, podobny do wódki, ale ma większą konsystencję i mniej ostrego szczypania alkoholu. Często jest dostępne w małych zielonych butelkach, destylowane z takich składników jak słodkie ziemniaki, pszenica lub tapioka, a następnie doprawiane dzięki czemu produkt końcowy ma słodki posmak maskujący gorzką cierpkość. Rzemieślnicza odmiana produkowana w Korei, a ostatnio w USA jest zwykle bardziej złożone, ma dłuższy, bardziej wyrazisty finisz i szeroką gamę profili smakowych, w zależności od destylatu i metod produkcji. Soju na bazie ryżu ma słodszy profil niż te produkowane z pszenicy i jęczmienia. Na przykład Golden Barley ma ostre nuty koreańskiej śliwki i owoców pestkowych na subtelnym tle pikantnych ziaren. Z drugiej strony Samhae ma nuty orzechowe i słone.

    Jak pić?

    Tradycyjnie podaje się schłodzone w kieliszkach, które można strzelić lub popijać. W Korei jest powszechnym dodatkiem do Cheers!grillowanych mięs, potraw smażonych, gulaszu i owoców morza. Podobnie jak w przypadku whisky, do szklanki tego napitku można dodać dużą kostkę lodu, co złagodzi „oparzenie” spowodowane alkoholem. Koneser alkoholi będzie cieszyć się w czystym w kieliszku do wina, aby doświadczyć złożonych smaków. Sugeruje się także wypróbowanie z kostką lodu i kilkoma plasterkami ogórka.

    Wśród Koreańczyków popularnym sposobem delektowania się tym trunkiem jest wrzucenie kieliszka do szklanki piwa (najlepiej do jasnegosomaek lagera) w celu uzyskania napoju zwanego so-maek, będącego połączeniem słów „soju” i „maekju” („piwo” po koreańsku). So-maek to klasyczny partner koreańskiego smażonego kurczaka lub stosu pikantnych lepkich skrzydełek.

    Niektórzy barmani stosują je jako alternatywę o niższej zawartości alkoholu dla wódki lub ginu. Fantastycznie smakuje z tonikiem, martini czy w riffie Negroni. Dojrzewające w beczce jest świetnym dublerem whisky w koktailach np. Manhattanie lub Old-Fashioned.

    Również świetnie będzie smakowało schłodzone z lodem z dowolnymi cytrusami.

    Jak połączyć z jedzeniem?

    Anju, co po koreańsku oznacza dania podawane z alkoholem, obejmuje dość szerokie spektrum, od smażonych warzyw, mięsa i innych hitów street foodu po klasyczne koreańskie przystawki obiadowe, takie jak galbi i bulgogi, oraz surowe owoce morza, ostrygi, kraby i małże – które są popularne w regionach przybrzeżnych. Ponieważ soju jest lekkie i orzeźwiające, z łatwością przecina się ze smażonymi potrawami i tłustymi mięsami, dzięki czemu jest to świetny towarzysz cięższych posiłków i mięs, takich jak np. żeberka, boczek wieprzowy, żeberka dojrzewające i mostek — to tylko jeden z powodów, dla których jest stałym elementem koreańskich grillów na całym świecie. Piękno tego alkoholu polega na tym, że można je pić z wieloma potrawami: mięsnym sosem do makaronu, małżami w bulionie z białego wina czy z ramenem lub gulaszami o głębokim smaku.

    Przykładowy koktajl na bazie soju:

    Cosmo

    W shakerze wypełnionym lodem wymieszaj 60 ml soju, 30 ml soku żurawinowego, 15 ml soku z limonki i 15 ml Grand Marnier. Dobrzecosmo soju wstrząśnij i przelej do kieliszka do martini. Udekoruj plasterkiem limonki lub szaszłykiem żurawinowym. Ten koktajl jest jednocześnie pikantny, pikantny, bogaty i orzeźwiający!

     

    Zapraszamy do zakupu:

    https://www.alkospotgdansk.pl/tag-produktu/soju/

    https://www.seoulkorean.sg/how-to-make-somek/

    https://www.jinro-soju.com/

     

    Alko Spot