• Panel klienta
 • Koszyk
 • Śliwowica

  Śliwowica
  5 sierpnia 2022

  Wysokoprocentowy skarb wielu krajów Europy Wschodniej i Centralnej, w tym również Polski. Śliwowica, bo o niej właśnie mowa, od wielu lat podbija serca fanów jakościowych trunków, a jej popularność zdaje się nie maleć!

  Śliwowica to – w telegraficznym skrócie – wysokoprocentowy (niekiedy nawet ponad 70%), wytrawny napój alkoholowy, produkowany ze specjalnie dobranych śliwek węgierek.

  Śliwowica – produkcja

  Śliwowica produkowana jest z przefermentowanego zacieru uzyskanego z miazgi przebranych i rozdrobnionych śliwek węgierek. Niekiedy ok. 15% owoców miażdżonych jest razem z pestkami. Zacier destylowany jest jedno- (ok. 50-60% alkoholu) lub dwukrotnie (nawet ponad 70%).

  Jak wspomnieliśmy na wstępie, śliwowica szczególną popularność zyskała w krajach Europy Wschodniej i Centralnej. Wśród nich warto wymienić Austrię, Słowację, Słowenię, Chorwację, Bośnię, Bułgarię, Serbię, Rumunię i – last but not least – Polskę.

  Z polskich śliwowic największą estymą cieszą się te produkowane (często bez oficjalnego zezwolenia) na południu kraju: w okolicy Łącka (śliwowica łącka), np. we wsi Kicznia, Czerniec, Maszkowice, Zagorzyn w okolicy Nowego Sącza (gminy Łukowica, Podegrodzie) i w gminie Szydłów. Sztuka produkcji śliwowicy jest w tym regionie przekazywana z pokolenia na pokolenie od XVII wieku. Tajemnica produkcji tkwi w doborze odpowiednich śliwek. Prawdziwa śliwowica powinna być destylowana wyłącznie dzięki alkoholowi powstałemu z naturalnego cukru zawartego w owocach.

  Ciekawostką jest fakt, że polskie organy ścigania nie reagują na nielegalną produkcję tego typu alkoholu na zasadzie tzw. umowy społecznej. W roku 2012 mieszkaniec gminy Łącko, Krzysztof Maurer uzyskał zgodę na legalną produkcję destylatów owocowych, w tym też śliwowicy.

  Śliwowica paschalna

  Specyficzną formą śliwowicy jest tzw. „Śliwowica paschalna” (ang. Passover slivovitz) produkowana z zachowaniem zasad koszerności, pod nadzorem przedstawiciela gminy żydowskiej. Jest to napój alkoholowy o mocy 70%, produkowany z przebranych śliwek, bez żadnych dodatków (nawet wody) z zachowaniem wyjątkowej czystości. Destylat o mocy 73-75% jest leżakowany minimum 2 lata. Śliwowica paschalna charakteryzuje się bardzo bogatym śliwkowym aromatem, jasnożółtą barwą i swoistym, charakterystycznym dla śliwowic smakiem.

  W podobny sposób, lecz bez nadzoru religijnego produkowana jest Śliwowica specjalna, o mocy 65%. Produkowane są też wódki w typie śliwowicy, będące najczęściej mieszanką naturalnej śliwowicy ze spirytusem zbożowym lub ziemniaczanym.

  Śliwowice dostępne w sklepach AlkoSpot:

  -Śliwowica Podbeskidzka 72% – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-podbeskidzka-72-05l/

  -Śliwowica Podbeskidzka 50% – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-podbeskidzka-50-07l/

  -Śliwowica z Manufaktury – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-z-manufaktury-0-5l/

  -Śliwowica Rozlana Nocą – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-rozlana-noca-55-07l/

  -Śliwowica Kraftowa Rozlana Nocą – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-kraftowa-rozlana-noca-05l-43/

  -Śliwowica Muśnięta Wiśnią – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/sliwowica-polska-musnieta-wisnia-47-500ml/

  -Śliwowica Góralska – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/polowaca-sliwowica-goralska-0-5l/

  -Śliwowica Toruńska – https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/torunska-sliwowica-polska-05l-55/