• Panel klienta
  • Koszyk
  • Podole Wielkie

    Podole Wielkie
    12 marca 2024

    „Od pola do butelki”

    Czym jest gorzelnia?

    Na początek zaczerpnijmy trochę wiedzy, o tym czym tak w ogóle jest gorzenia.

    Gorzelnia, to zakład wytwórczy produkujący spirytus metodą fermentacyjną. Dzielą się one na gorzelnie rolnicze i przemysłowe, różnią się między sobą ilościami produkowanego spirytusu – gorzelnie przemysłowe mają o wiele większą produkcję od rolniczych. Średniej wielkości gorzelnia rolnicza jest w stanie wyprodukować około 2 mln litrów spirytusu rocznie, przemysłowa co najmniej dziesięciokrotnie więcej! Gotowy wyrób zawiera około 90% alkoholu etylowego.

     

    Historia Podola Wielkiego

    Historia Podola Wielkiego sięga XV wieku, czyli ponad 500 lat wstecz. Od początku swojego istnienia przez wiele lat, był tu szlachecki folwark i aż do II wojny światowej należał do rodzin niemieckich. Potem stał się dużym gospodarstwem rolnym. Po II wojnie światowej majątek znacjonalizowano i przekształcono w PGR. Z czasem nastały zmiany ustroju i na początku lat 90 tych XX wieku jego obecnym właścicielom – Państwo Irena i Andrzej Paszota – udało się wydzierżawić gospodarstwo, a jakiś czas później w całości wykupić. Mimo pierwszych trudnych lat, udało im się rozwinąć biznes i osiągnąć pozycję wiodącej dziś polskiej gorzelni rolniczej.

    Gorzelnia, w której tworzone są te wyjątkowe produkty liczy 150-letnią tradycję. Kiedyś była jednym z wielu obiektów gospodarczych, które ze swymi charakterystycznymi ceglanymi kominami były łatwo rozpoznawalne. Dziś jest jedną z nielicznych ocalałych gorzelni rolniczych w Polsce.

    Gorzelnia rozwija się od prawie 30 lat. Jest małą firmą rodzinną, a nie wielkim globalnym koncernem. Pracują tam członkowie rodziny właścicieli oraz zaufani pracownicy. Praca jest wykonywana rzetelnie, z zaangażowaniem i pasją.

    W 2017 roku właściciele, podjęli decyzję o stworzeniu własnej linii alkoholi. Pozyskano specjalistyczny aparat do destylacji i rozpoczęto produkcję. Potrzebna była jeszcze marka, której nadano nazwę tożsamą z nazwą miejscowości, w której działa gorzelnia.

     

    Produkcja

    „Od pola do butelki” jest mottem gorzelni Podole Wielkie. Dlaczego?

    Gospodarstwo położone jest na Pomorzu, 20 km od wybrzeża Bałtyku. Otoczenie pól i lasów, z dala od dużych ośrodków przemysłowych, pomaga w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca. Wszystko, co kryją w sobie destylaty pochodzi właśnie z tamtej okolicy.

    Hasło ,,od pola do butelki’ wzięło swój początek stąd, że jest tworzony przez zespół od posiania zbóż i posadzenia ziemniaków, przez zbiory, aż do ręcznego zabutelkowania i zaetykietowania butelek z gotowym destylatem. Jako jedna z niewielu polskich gorzelni, kontroluje cały proces produkcji swoich alkoholi. Tworzone wyroby są autentyczne, tworzone w pełni samodzielnie, w jednym miejscu. Ta filozofia pozwala gorzelni nie tylko na promowanie lokalnej atmosfery, ale także daje pewność, że w butelkach kryją się smaki i aromaty najwyższej jakości, a zawartość każdej z nich jest wyjątkowa.

    Wykorzystywane w produkcji surowce pochodzą z pól gospodarzy, są uprawiane przez pracowników gorzelni i dzięki temu dysponują pełną wiedzę o tym, co trafia do klientów. Można powiedzieć, że to wszystko zaczyna się na polu, gdzie z wielką starannością uprawiane są zboża i ziemniaki. Zebrane surowce są fermentowane, a następnie destylowane powoli, bez żadnego pośpiechu, w pękatej, miedzianej kolumnie.  Dzięki temu finalne produkty mogą mieć prosty skład – to tylko destylat i woda! Kwestia smaku tkwi w prostocie! 

     

    Co warto wiedzieć?

    Alkohole Podole Wielkie nie zawierają żadnych dodatków, nie są filtrowane, a gotowy destylat jest butelkowany i etykietowany ręcznie. Wszystkie wyroby powstają w limitowanych edycjach.

    Każdy produkt to jeden rok zamknięty w butelce. Każdy jest inny, niepowtarzalny. Każda butelka też tworzy osobną historię. Można by powiedzieć, że to ten sam surowiec, ten sam proces, ale każdy rok jest inny, gleba, warunki pogodowe i czas zbiorów różni się na przestrzeni lat.

    Produkuje się tutaj również aż 1,5 mln litrów spirytusu ziemniaczanego rocznie, co czyni gorzelnię największym jego dostawcą w Polsce. Większość wytwarzanego tu surowego spirytusu trafia do dużych producentów wódek. Jednym z nich jest Pernod Ricard, który wykorzystuje dostawy z Podola Wielkiego do produkcji Luksusowej.

    Nagrody

    Destylarnia, z własnych surowców, produkuje znakomite trunki, które już w swym debiucie na Warsaw Spirits Competition 2019 zdobyły liczne nagrody. Wszystkie, zgłoszone do konkursu alkohole z Podola Wielkiego zdobyły złote medale. Dodatkowo, trzy z nich, uzyskały najwyższe punktacje w swoich kategoriach, zdobywając dublety, czyli podwójne złoto.

    Produkty

    Gorzelnia proponuje coraz więcej swoich produktów. W ofercie są wódki i różnego rodzaju okowity wytwarzane metodami rzemieślniczymi.

    Ale może zastanawiasz się : Czym się różni wódka od okowity?

    1. Pierwszą różnica pomiędzy wódką, a okowitą jest taka, że okowita powstaje powoli.
    2. Druga różnica jest taka, że okowity nie robi się ze spirytusu mieszanego z wodą.
    3. Trzecia różnica jest taka, że okowita to głównie destylat powstający w długotrwałym, bo przeprowadzanym w niższych temperaturach procesie destylacji. Alkohol jest szlachetniejszy niż czysta wódka.
    4. Okowity nie produkuje się masowo. Proces jej destylacji jest o wiele bardziej skomplikowany i złożony.

    Dzięki temu w okowicie mamy zawsze więcej substancji pochodzących z produktów, z których robimy zacier. Dzięki temu w okowitach owocowych tak wyraźnie czujemy aromaty owoców, których w wódce nigdy nie znajdziemy. A dzięki temu w okowitach piwnych tak wyraźnie znajdujemy aromaty chmieli.

     

    Wódki Podola Wielkiego

    • Wódka Żytnia

    Jest to trunek na progu wódki i okowity. Dzięki specjalnym zabiegom udało się stworzyć produkt, jak na wódkę niesłychanie aromatyczny i złożony. Stanowi on kombinację dojrzałych owoców, biszkoptów i kardamonu, uzupełnioną smakiem słodkiego, prażonego ziarna i ciepłych przypraw, wyczuwalnych na długo po opróżnieniu kieliszka. Podole Wielkie ma sposób na zachowanie tego, co najlepsze w surowcach, nawet w wódce.

    • Wódka Zieminiaczna

    Znakomita wódka, której zapach przypomina surowe ziemniaki, zioła i świeże ogórki. W delikatnym smaku da się wyczuć tarte ziemniaki, skrobię ziemniaczaną z nutami mizerii a na koniec w finiszu, robi się marchewkowo-chrzanowa. Mimo, że jest to czysta wódka, a nie okowita, smak i aromat ziemniaka oraz marchwi jest tu wyraźnie wyczuwalny. Aż trudno uwierzyć, że alkohol zrobiony z rektyfikatu może być tak aromatyczny!

     

    Okowity

    Słowem wstępu – każda butelka to historia. Czemu można tak powiedzieć?

    Nazwy okowit to po prostu nazwy surowca, czyli : żyto, pszenica, ziemniak, jęczmień. Frontowa etykieta to oczywiście informacje o zawartości alkoholu i pojemności. Znajduje się tu również informacja o ilości butelek, które wyprodukowano w ramach danego rozlewu. Podole Wielkie podaje także rok, nazwę pola, rodzaj gleby i położenie geograficzne pola, z którego pochodzą zboża czy ziemniaki, co podkreśla realizację filozofii „od pola do butelki”. Jest również informacja, o tym z jakiej odmiany ziemniaka, czy zboża pochodzi konkretna butelka. Na tylnej etykiecie znajduje się logo gorzelni oraz opis. Każdy rok ma też swojego „patrona”, czyli podobiznę osoby pracującej w gorzelni, która znajduje się na przedniej etykiecie. Przykładowo, patronem rocznika 2022 okowit Podole Wielkie jest Pan Kazimierz Wejer. Obecnie przebywa on na zasłużonej emeryturze. W gospodarstwie zajmował się wszelkimi sprawami stolarskimi oraz zarządzał przechowalniami ziemniaków. Nadzorował przyjmowanie ziemniaków po zbiorach i późniejszą wysyłkę do zakładów przetwórczych. Przy okazji wykonując również mnóstwo innych prac, których w gospodarstwie na co dzień nie brakuje.

    Ciężko opisać ich walory zapachowe i smakowe, ponieważ tak, jak wspomnieliśmy wcześniej każdy rok jest inny, co wpływa na niepowtarzalny smak. Dlatego dla ułatwienia podamy opis rocznika 2022.

     

    • Żyto

    Aromat lekko przydymionego, pieczonego chleba przeplata się z ziołami i jabłkowym akcentem. W smaku mocno wypieczone ziarno i chleb, kwas chlebowy, pestki oraz jabłka.  Słonawy, goryczkowy finisz.

    • Pszenica

    Aromat przypomina biszkopt, śmietankę, masło, mleko oraz karmel. W smaku wyczuwalne toffi, orzechy laskowe i kakao. Finisz jest zdecydowanie krótki, intensywny, wytrawny, ściągający i lekko słony.

    • Ziemniak

    Zbliżając kieliszek do nosa można poczuć słodką marchew i krojonego młodego ziemniaka. Do tego dochodzą aromaty ziołowe. Orzeźwienia dodają nuty ogórka gruntowego. Ten ciężki, oleisty destylat w smaku jest bardzo łagodny. Da się wyczuć najlepsze polskie warzywa: ziemniaka, ogórka i marchew, w przyjemnym, słodkawym wydaniu.

    • Jęczmień

    Dobry na ciepłe dni, konkretny trunek. Aromat orzeźwiający, słodko-kwaskowy, jakby mieszkanka szałwii, polnych kwiatów i słodu. Gęsty, oleisty alkohol. W smaku prażone, pieczone słodkie ziarno, zioła, mięta, chałwa . Umiarkowany finisz, łagodny, cierpko-słodki i lekko piwny.

     

    Okowity Starzone

    Podole Wielkie podjęło się przywrócenia świetności polskiej sztuki gorzelniczej starzenia alkoholi w beczkach. W szczególności destylatów żytnich w dębowych beczkach po słodkim węgierskim winie z regionu Tokaj.

    Jak to się zaczęło? Kilka lat temu byli jedynym podmiotem w regionie, który zamierzał leżakować alkohol etylowy w beczkach. W samym środku szalejącej pandemii do gorzelni trafiły pierwsze beczki. Ruszył także projekt wyjątkowych etykiet.

    Zalanie beczek destylatami był symboliczną wisienką na torcie. Istotne było stworzenie samych destylatów. Ukształtowanie ich tak, żeby po latach nadal pokazywały swój charakter.

    • Żytnia Okowita starzona w beczce po winie Tokaj

    Starzona okowita żytnia spędziła 3 lata w beczce po tokaju. Zabutelkowana z mocą 55,3%.

    • Okowita Ziemniaczana starzona w beczce po bourbonie

    Okowita dostępna wyłącznie na miejscu w gorzelni w Podolu Wielkim.
    Starzona okowita spędziła 3 lata w beczce po bourbonie. Moc: 57,6%

     

    Okowity z piwa

    „To musiało się wydarzyć. AleBrowar i Gorzelnię Podole Wielkie dzielą tylko 22 km, a łączy coś więcej niż pomorskie sąsiedztwo. Rzemieślnicze metody produkcji i odwaga, aby odkrywać nowe. Tak powstała nasza wspólna okowita z piwa.” – napisano na etykietach okowit z piwa.

    Te okowity są destylatami z różnych piw i leżakowane są w różnych beczkach.

    • Okowita z piwa SMOKY JOE Casc Finish
    • Okowita z piwa SMOKY JOE
    • Okowita z piwa PASRTY MASTER
    • Okowita z piwa CRAZY MIKE
    • Okowita z piwa ROWING JACK
    • Okowita z piwa EL FRUTO
    • Okowita z piwa SALTY BARBARA
    • Okowita z piwa HARD BRIDE

     

    Zwiedzanie

    Dla zainteresowanych tą niepowtarzalną gorzelnią mamy dobrą wiadomość! Od lipca 2020 roku jest możliwość zwiedzenia.

    Pracownicy opowiedzą i pokażą, w jaki sposób funkcjonuje tradycyjna gorzelnia rolnicza. Prześledzicie wspólnie cały proces produkcyjny od zacierania, fermentacji i destylacji. To wszystko będzie się działo na Państwa oczach! Zostanie pokazane z czego i w jaki sposób powstają produkty. Dowiecie się, czym różni się praca nad rzemieślniczymi trunkami od produkcji spirytusu w gorzelni rolniczej, a także jak udaje się to pogodzić. Wycieczka zostanie zakończona degustacją 3 wybranych alkoholi.

    Dodatkowo G0rzelnia Podole Wielkie oferuje również wycieczki indywidualne. Odwiedziny konkretnego dnia, o pasującej godzinie? Spróbowanie wszystkich alkoholi? Zwiedzanie gorzelni bardziej szczegółowo? To wszystko jest możliwe. Podole Wielkie zaprasza do kontaktu telefonicznego lub mailowego 🙂

    Udało nam się zwiedzić tę Gorzelnię i serdecznie zachęcamy do takiej wycieczki, ponieważ jest to niezapomniane przeżycie. Atmosfera zwiedzania była urzekająca, a przewodniczka przemiła, opowiedziała nam ciekawostki na temat alkoholu jak i samego procesu.

     

    https://podolewielkie.pl/zwiedzanie-czas-zaczac/

    https://podolewielkie.pl/kontakt/

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorzelnia

    Alko Spot