• Panel klienta
 • Koszyk
 • Metaxa AEN 3 Generations

  Metaxa AEN 3 Generations
  9 grudnia 2021

  Najnowsza i zarazem być może najbardziej ekskluzywna etykieta w portfolio marki Metaxa. Metaxa AEN 3 Generations to nie tylko wspaniały trunek i rzadki okaz (na światowym rynku pojawiło się raptem 1000 sztuk), ale to również ciekawa historia stojąca za jego powstaniem.

  Metaxa – historia

  Założyciel marki, Spyros Metaxa, urodził się w 1848 roku. Pasjonowały go wina – w 1875 roku kupił winnicę, a dziesięć lat później zaczął budowę destylarni w Pireusie. Pierwsza historycznie udokumentowana sprzedaż butelki Metaxa miała miejsce nieco później – w 1888 roku.  Nowa destylarnia, znajdująca się nieopodal Aten, powstała w latach 70. XX wieku.

  Od samego początku Metaxa leżakuje w limuzynowym dębie. Destylacja jest dwukrotna, odbiór następuje z mocą ok. 72%. Master blender już na wczesnym etapie decyduje, czy aromat destylatu kwalifikuje go do długiego starzenia, czy na wersję młodą, kilkugwiazdkową.

  Początkowo destylat i wino leżakują osobno w małych beczkach (350 l). Potem łączone są odleżakowane destylaty, muscat, syrop różany oraz ekstrakty ziół i całość trafia do drewnianych kadzi o pojemności 3500l. Im wyższa planowana linia butelkowania, tym dłuższa maturacja.  W dużych kadziach leżakowanie może trwać nawet kilkadziesiąt lat.

  Metaxa AEN 3 Generations

  W 1980 roku Elias Metaxa stworzył unikalny blend składający się z wyjątkowych destylatów pozostawionych w spadku przez jego ojca. Ten z kolei odziedziczył rzeczone destylaty po pierwszym pokoleniu rodziny Metaxa parającej się gorzelnictwem.

  Elias Metaxa początkowo zamierzał pozostawić ów rodzinny klejnot w przepastnych piwnicach i tym samym zachować go dla przyszłych pokoleń, a pojedynczymi, starannie przygotowanymi butelkami obdarować co najwyżej najbliższych przyjaciół czy członków rodziny.

  Jednak 40 lat później, w 2020 roku, Elias zdecydował, że nadszedł czas na podzielenie się tym zjawiskowym trunkiem z miłośnikami Metaxy na całym świecie. Efektowi końcowemu nadał nazwę „Three Generations”, oddając swoisty hołd rodzinnemu dziedzictwu. Dzięki temu najnowsza Metaxa AEN dołączyła do panteonu najbardziej cennych edycji limitowanych w dorobku greckiej gorzelni.

  Jak wypada Metaxa AEN 3 Generations?

  Zapach: Ekspresyjny i wielowarstwowy. Rodzynki, suszone kwiaty, bergamotka, suszone figi, ciemna czekolada, lukrecja, gałka muszkatołowa, trufle.

  Smak: Śliwki, figi, syrop jeżynowy, różowy pieprz, imbir.

  Finisz: Niesłychanie długi z akcentami pikantnej czekolady i cynamonu.

  Metaxa AEN 3 Generations dostępna jest w salonach AlkoSpot, a także na naszej stronie www:

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/metaxa-aen-no-3-423-07l/

   

  Alko Spot