• Panel klienta
 • Koszyk
 • Glendronach

  Glendronach
  25 listopada 2021

  Jedna z najbardziej popularnych szkockich whisky zarówno wśród początkujących miłośników single maltów, jak i tych o znacznie bogatszym doświadczeniu, kojarzona przede wszystkim z beczkami po sherry. Panie i panowie – Glendronach!

  Destylarnia Glendronach położona jest na wschód od miasteczka Huntly w regionie Highland. Założona w 1826 roku przez Jamesa Allardice’a, kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli, aby w 2008 roku stać się własnością Billy’ego Walkera i jego wspólników. To był początek prawdziwego odrodzenia gorzelni. „Śpiący gigant narodził się po raz kolejny – tym razem jako niezależna destylarnia” – pisali eksperci. W 2016 roku Glendronach został zakupiony przez koncern Brown Forman.

  Destylarnia pobiera wodę z potoku Dronac. Właśnie stąd pochodzi jej nazwa; w wolnym tłumaczeniu można ją przetłumaczyć jako „dolinę jeżyn”. Na wyposażeniu zakładu znajduje się m.in. 9 drewnianych kadzi fermentacyjnych i dwie pary alembików, które do 2005 roku były opalane węglem. Produkuje się tu świetne single malty w tzw. stylu Richly Sherried. Oznacza to ni mniej, ni więcej to, że dojrzewania destylatów odbywa się w beczkach po hiszpańskich wzmacnianych winach sherry. Wszystkie whisky od Glendronach charakteryzuje głęboka barwa, a przede wszystkim – prawdziwe bogactwo smaków i aromatów. Odnajdziemy w nich suszone owoce, kawę, orzechy, czekoladę, przyprawy i wiele, wiele więcej.

  Na ofertę czterech głównych etykiet destylarni Glendronach składają się: wersja 12-letnia, 15-letnia, 18-letnia i 21-letnia.

  Glendronach 12

  Dojrzewała przez minimum 12 lat w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez. Nie jest filtrowana na zimno ani barwiona karmelem. W nosie wyczuwalne typowe dla sherry aromaty suszonych owoców, rodzynek, wanilii, śliwek, czekolady z nutami imbiru i cynamonu. W ustach rozwijają się słodkie smaki sherry, rodzynek, suszonych śliwek, ciemnej czekolady z akcentami dębiny i korzennych przypraw. Bogata i gładka whisky, kremowa z lekko pikantnym, długim finiszem.

  Glendronach 15

  Whisky dojrzewała minimum 15 lat w beczkach po sherry Oloroso. Butelkowany z mocą 46% Glendronach Revival nie jest filtrowany na zimno i barwiony karmelem. W nosie koncentracja aromatów: syrop z melasy, toffi, czekolada i pomarańcze. W ustach pełne i dynamiczne, wyczuwalny smak kawy, czekolady i mocne taniny.

  Glendronach 18

  18-to letnia edycja Glendronacha nazywana na cześć pierwszego właściciela destylarni, Jamesa Allardice’a. Whisky przez minimum 18 lat dojrzewała w beczkach po hiszpańskim sherry Oloroso. Nie była filtrowana na zimno i barwiona karmelem. Możemy w niej odnaleźć silne aromaty sherry, powideł śliwkowych, gorzkiej czekolady i kawy, a także akcenty słodkiego toffi, kompotu z moreli i gruszek, fig, pomarańczy, orzechów włoskich i dębiny. W ustach jest bogata i pełna. Wyczuwamy gorzką czekoladę, rodzynki, karmel, orzechy i przyprawy. Finisz długi i bogaty pełen nut orzechów, gorzkiej czekolady i dębiny.

  Glendronach 21

  Glendronach Parliament to whisky dojrzewająca przez minimum 21 lat w beczkach po sherry Oloroso i Pedro Ximenez. Po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 2011 roku. W nosie delikatna mieszanka dojrzałych owoców, głównie jeżyn i śliwek, poza tym nuty charakterystyczne dla sherry: kandyzowane pomarańcze, ciasteczka owsiane, wędzone ślwki i palone drewno. W ustach dominuje posmak sherry, gorzkiej czekolady, śliwkowej marmolady i cukru trzcinowego. Wszystko to otulone jest aromatycznymi przyprawami – cynamonem, zielem angielskim i gałką muszkatołową. Finisz długi i rozwijający się z nutami suszonych owoców, rodzynek i gorzkiej czekolady.

  Whisky z destylarni Glendronach dostępne w AlkoSpot:

  -Glendronach 12: https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/glendronach-whisky-12yo-070-40-tuba/

  -Glendronach 15: https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/glendronach-15yo-revival-46-700ml-bw/

  -Glendronach 18: https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/glendronach-allardice-18yo-070l/

  -Glendronach 21: https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/glendronach-parliament-21yo-070l/

  Alko Spot