• Panel klienta
 • Koszyk
 • Chartreuse

  Chartreuse
  8 grudnia 2021

  Słynny francuski likier, którego dokładna receptura owiana jest nutą tajemnicy – w jednym czasie znają ją zaledwie dwie osoby! Przedstawiamy likier Chartreuse.

  Mało jest tak pilnie strzeżonych receptur, jak przepis na likier Chartreuse, nazywany też eliksirem długowieczności. Produkcją trunku od stuleci zajmuje się francuski zakon kartuzów. Zaledwie dwóch mnichów zna jego dokładny skład!

  Chartreuse – historia

  Zakon kartuzów sam zarabiał i nadal zarabia na swoje utrzymanie. Kiedyś mnisi parali się chociażby rolnictwem, kowalstwem, przepisywaniem ksiąg czy ziołolecznictwem. Właśnie umiejętności zielarskie docenił w 1605 roku marszałek Francji François-Annibal d’Estrées, przekazując kartuzom opracowaną przez anonimowego alchemika recepturę na eliksir życia. Od tego czasu mnisi zajęli się produkcją rzeczonego eliksiru. Był to ekstrakt ziołowy na bazie alkoholu, który z racji swojego bogatego składu (ok. 130 gatunków ziół) wykazywał sporą skuteczność w leczeniu rozmaitych chorób. Żeby receptura nie marnowała się w aptekach, kartuzi wykorzystali ją również do opracowania słynnego likieru Chartreuse.

  Likiery Chartreuse

  Likiery Vert (zielony – 55% alkoholu) i Jaune (żółty – 40% alkoholu) leżakują w dębowych beczkach w miasteczkach Voiron oraz Aiguenoire. Zielony jest intensywniej ziołowy, żółty ma bardziej kwiatowo-miodowy posmak. Likiery Chartreuse występują również w wersjach V.E.P. (Vieillissement Exceptionnellement Prolongé – czyli o przedłużonym procesie starzenia). Zielony V.E.P. jest nieco słabszy (54%), a żółty mocniejszy (42%). Destylarnia wyposażona jest w system komputerowy, zaprojektowany przez jednego z kartuzów, który pozwala zakonnikom nadzorować proces produkcji bez konieczności opuszczania klasztoru. Bez względu jednak na stopień komputeryzacji, to mnich po degustacji ocenia, czy dana beczka jest już gotowa do rozlewania, czy też trunek musi jeszcze poleżakować.

  Chartreuse – jak pić?

  Likiery Chartreuse można pić zarówno w temperaturze pokojowej, jak i mocno schłodzone, nawet na kostkach lodu. Wyśmienicie smakuje i spełnia swe zadanie zwłaszcza po obfitym obiedzie. Równie dobrze sprawdza się jednak jako baza wyszukanych drinków i koktajli.

  Likiery Chartreuse kupią Państwo w sklepach stacjonarnych AlkoSpot i na naszej stronie www.

  Likier Chartreuse Żółty:

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/likier-chartreuse-zolty-07l/

  Likier Chartreuse Zielony:

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/likier-chartreuse-zielony-07l-707/