• Panel klienta
 • Koszyk
 • Whisky inwestycyjna

  Whisky inwestycyjna
  20 listopada 2021

  Whisky to nie tylko radość dla podniebienia. Może być to również radość dla portfela. Inwestowanie w „płynne złoto” jest bowiem coraz bardziej opłacalne.

  Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że inwestycje w whisky są coraz bardziej opłacalne. Knight Frank Rare Whisky 100 Index, popularny indeks śledzący cenę whisky na aukcjach, zyskał prawie 40% w ciągu roku. W perspektywie 10-letniej wzrost wartości wyniósł natomiast aż 582%! Inny indeks, Rare Whisky Icon 100 Index – badający z kolei cenę stu najbardziej popularnych butelek whisky – osiągnął w czasie ostatniej dekady wzrost o ponad 495%.

  W jaką whisky inwestować?

  Najlepsze będą rzecz prosta unikalne trunki o znaczącej renomie, wysokiej jakości, z wyszukanym opakowaniem, wydawane ponadto w limitowanym nakładzie. Do świata ekskluzywnych whisky możemy zaliczyć nie tylko specjalne edycje słynnych marek w rodzaju Ballantine’s, Chivas Regal, Glenmorangie czy Johnnie Walker, ale również – a w zasadzie przede wszystkim – unikalne butelki wywodzące się mniejszych i mniej znanych destylarni.

  Whisky inwestycyjnaBardzo cenione są butelki whisky wydawane w ramach serii kolekcjonerskich czy tematycznych. Na przykład Amazon prowadził przedsprzedaż serii ośmiu butelek whisky single malt inspirowanych słynnym serialem „Gra o tron”. Początkowo cena wynosiła 300 funtów, a później na przeróżnych aukcjach ceny osiągały nawet pułap 1000 funtów za komplet. Dwie wersje etykiet – Song of Fire i Song of Ice – inspirowanych „Grą o tron” wydał również Johnnie Walker.

  W tym miejscu zaznaczymy, że ostatnie sztuki wspomnianych tematycznych single maltów – ale również butelki od Johnniego Walkera – wciąż mogą Państwo znaleźć na półkach sklepów AlkoSpot.

  Przy wyborze odpowiedniej butelki whisky pod inwestycję warto pamiętam, żeby nie brać pod uwagę etykiet szeroko dostępnych w najpopularniejszych sieciach sklepowych. Zamiast tego warto poszukiwać:

  • edycji limitowanych – niewielka podaż butelek w seriach limitowanych zapewni, że ceny wywoławcze pozostaną wysokie;
  • edycji kolekcjonerskich/tematycznych – przede wszystkim tych wydawanych przez dużych graczy na rynku whisky (Ardbeg, Balvenie, Dalmore, Highland Park, Macallan…);
  • wydań specjalnych – niekiedy destylarnie wydają serię specjalnych whisky, które na przestrzeni lat tworzą kolekcję.

  Butelki whisky, które można określić mianem „whisky inwestycyjnej” znajdą Państwo nie tylko w sklepach stacjonarnych AlkoSpot, ale również na naszej stronie www:

  https://www.alkospot.cfolks.pl/kategoria-produktu/whisky/

  Trzeba pamiętać, że unikatowe butelki whisky pojawiają się tak samo szybko, jak znikają. Dlatego warto trzymać rękę na pulsie, śledząc chociażby nasz fanpage na Facebooku, gdzie regularnie piszemy o alkoholowych nowościach (nie tylko ze świata whisky):

  https://www.facebook.com/AlkoSpotGdansk

  Alko Spot