• Panel klienta
 • Koszyk
 • Vana Tallinn

  Vana Tallinn
  16 lutego 2022

  Nasza podróż szlakiem najciekawszych alkoholi świata ponownie zaprowadziła nas do Estonii. Tym razem przedstawiamy wywodzący się właśnie stamtąd likier Vana Tallinn.

  Likier Vana Tallinn to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych produktów Estonii. Od 1960 roku nieprzerwanie wytwarza go firma Liviko. W tym miejscu przypomnimy, że całkiem niedawno pisaliśmy o innym produkcie tej samej firmy – ginie Crafter’s.

  Niepodrabialny, pikantny smak likieru Vana Tallinn zawdzięczamy mieszance jamajskiego rumu, różnym przyprawom z całego świata, a także pomarańczom i cytrynom. Likier produkowany jest w różnych wariantach, m.in. z 40-, 45- i 50-procentową zwartością alkoholu.

  Vana TallinnDo produkcji używane są wyłącznie naturalne składniki, w tym laski wanilii. Przepis zawiera łącznie ponad dziesięć składników i w swojej pierwotnej wersji został opracowany w 1960 r. przez mistrza gorzelnictwa Ilse Maara, kierownika butelkowania Bernharda Jürno i gorzelnika Jaana Siimo.

  Nazwa „Vana Tallinn” oznacza po prostu „Stary Tallinn” i tym samym wprost kojarzy się z Tallinem, stolicą Estonii. Butelka Vana Tallinn w kształcie wieży nawiązuje do zabudowy Starego Miasta w Tallinie z basztami średniowiecznych murów miejskich, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Likier jest ciemnej, brązowej barwy, zwykle podaje się go z lodem, choć używany jest również w koktajlach i przepisach kulinarnych. Można go dodawać chociażby do lodów, kawy czy grzanego wina.

  Likier Vana Tallinn jest sprzedawany w ponad 30 krajach na całym świecie. W 2018 roku Liviko ogłosiło początek eksportu Vana Tallinna do Hiszpanii, a w 2019 roku do Indii.

  Vana Tallinn – rodzaje

  W sklepach AlkoSpot – zarówno stacjonarnych, jak i tym internetowym – znajdą Państwo następujące rodzaje Vana Tallinn:

  Vana TallinnVana Tallinn 40%

  Vana Tallinn Estonian to mocny 40% likier produkowany na bazie rumu. Jego smak jest akcentowany przez kilka naturalnych dodatków, w tym olejki cytrusowe, cynamon oraz wanilię, nadając temu trunkowi swój charakterystyczny, nieco egzotyczny i aksamitny smak.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/likier-vana-tallinn-40/

  Vana Tallinn Heritage

  Jeden z najbardziej znanych ekskluzywnych, estońskich likierów. Ma piękny brązowy kolor.Swoim kształtem nawiązuje do lat 60-tych. W jego aromacie można odnaleźć zapach rozgrzewającego cynamonu, słodkiej wanilii oraz karmelu. Idealne do smakowania w chłodne wieczory.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/vana-tallinn-heritage-40-0-5l/

  Vana Tallinn Ice Cream

  Vana Tallinn Ice Cream to stylowy, kremowy likier łączący smak estońskiego likieru Vana Tallinn Original ze smakiem lodów śmietankowych.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/vana-tallinn-ice-cream-05l/

  Vana Tallinn Ice Cream Chocolate

  Vana Tallinn Ice Cream to stylowy, kremowy likier łączący smak estońskiego likieru Vana Tallinn Original ze smakiem lodów czekoladowych.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/vana-tallinn-cream-chocolate-16-0-5l/

  Vana Tallinn Marzipan

  Vana Tallinn Marzipan Cream to kremowy likier, w którym unikalny smak oryginalnego Vana Tallinn łączy się z naturalnym, kremowym, odświeżającym i rozpływającym się w ustach marcepanem.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/likier-vana-tallinn-marzipan-16/