• Panel klienta
 • Koszyk
 • Unicum

  Unicum
  22 stycznia 2022

  Jeden z najsłynniejszych gorzkich likierów świata, o bogatej historii, charakterystycznej butelce i niepowtarzalnym smaku. Przedstawiamy chlubę Węgier – bitter Unicum.

  Recepturę opracował pod koniec XVIII w. Joseph Zwack, nadworny medyk cesarza Józefa II. Pierwotnie był to zatem alkohol o działaniu medycznym, doceniany przede wszystkim w walce z dolegliwościami trawiennymi. W 1840 r. rodzina Zwack otworzyła w Peszcie pierwszą fabrykę swojego likieru i nieprzerwanie produkowała go aż do wybuchu II wojny światowej. Zaraz po jej zakończeniu Zwackowie wyemigrowali z Węgier, a ściśle strzeżoną recepturę Unicum zabrali ze sobą.

  Fabryka Zwacków przeszła – jak to często w takich wypadkach bywa – w ręce państwa. W komunistycznych Węgrzech próbowano wprawdzie odtworzyć recepturę likieru, ale efektem był produkt niezadowalającej jakości, który aromatem i smakiem zdecydowanie odbiegał od oryginału. Jednak w 1989 roku – zaraz po upadku reżimu – Peter Zwack odkupił fabrykę. Produkcja prawdziwego Unicum została tym samym wznowiona!

  Współcześnie Węgrzy twierdzą, że Unicum jest „lekiem na wszystko” i polecają wypicie kieliszka po posiłku,  aby wspomóc trawienie. Często jednak jest też serwowany jako aperitif – wtedy z kolei sprzyja pobudzeniu apetytu i wyczuleniu kubków smakowych.

  Dwoma sztandarowymi etykietami słynnego węgierskiego likieru są Unicum Zwack i Unicum Szilva. Obydwie są oczywiście dostępne w ofercie sklepów AlkoSpot.

  UnicumUnicum Zwack

  W skład likieru wchodzi aż czterdzieści odmian ziół, ręcznie zbieranych i transportowanych z Niziny Panońskiej. Unicum Zwack przez minimum sześć miesięcy leżakuje w dębowych beczkach, gdzie przekształca się w czterdziestoprocentowy, ciemnobrązowy, bardzo gorzki likier o ziołowo-korzennym smaku i aromacie.

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/unicum-005l/

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/unicum-zwack-0-1l/

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/unicum-zwack-40-0-5l/

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/likier-zwack-unicum-700ml/

  Unicum Szilva

  W odróżnieniu od klasycznej wersji likieru, Unicum Szilva zamiast w klasycznych dębowych beczkach, dojrzewa wśród suszonych śliwek gdzie przekształca się w ciemnobrązowy, o aromacie uzupełnionym o odrobinę słodyczy i owocowe nuty śliwek, zdecydowanie łagodniejszy od klasycznego Unicum Zwack. Zarówno zioła, jak i śliwka służące do produkcji likieru Unicum Szilva pozyskiwane są wyłącznie naturalnymi metodami.

  https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/unicum-szliva-35-0-5l/

  Alko Spot