• Panel klienta
 • Koszyk
 • Rum Kraken

  Rum Kraken
  21 października 2021

  Kraken to od dobrych kilku lat jeden z najpopularniejszych rumów spiced na świecie. I trudno się dziwić – mówimy przecież o trunku, który nie tylko wyjątkowo smakuje, nie tylko może pochwalić się efektowną nazwą i kształtem butelki, ale również który skrywa przed konsumentami całkiem sporo tajemnic…

  Dlaczego Kraken? Nazwa wzięła się od głębinowej kreatury, olbrzymiej ośmiornicy, pogromcy marynarzy. Filmy, gry komputerowe, czy szerzej – kultura popularna, wypromowała Krakena jako oceanicznego potwora żyjącego gdzieś na Karaibach. Tymczasem legendarna ośmiornica pochodzi z folkloru skandynawskiego. Zgodnie z legendami i przypowieściami, stacjonowała u wybrzeży… Norwegii i Grenlandii, czyli bardzo, bardzo daleko od wspomnianych Karaibów.

  Historia rumu Kraken jest ciekawa choćby ze względu na fakt, że żadne oficjalne źródło nie potwierdza ani daty powstania rumu, ani miejsca, z którego pochodzą mieszanki używane do jego stworzenia. Można napotkać na informacje, że marka powstała w 2010 roku, a jej składniki są sprowadzane między innymi z Trynidadu. Marka nigdy tych informacji nie potwierdziła, nigdy się do nich nie ustosunkowała, bo Kraken ma być i jest pewnego rodzaju tajemnicą.

  Rum Kraken destylowany jest w tradycyjnych alembikach, a następnie dojrzewa w w dębowych beczkach przez 12-24 miesiące. Swój smak zawdzięcza „specjalnej kompozycji ziół”? Co to konkretnie za zioła? Znów – jest to owiane swego rodzaju tajemnicą. Można domniemywać, że przy produkcji Krakena używa się cynamonu, imbiru i goździków.

  Na etykiecie rumu Kraken znajduje się wielka ośmiornica, jest to prawdziwy, wyrenderowany obraz tego zwierzęcia, które naukowo nazywa się Architeuthis Dux.

  Kraken wyróżnia się również charakterystyczną butelką. Nawiązuje one kształtem do rumowych butelek popularnych w czasach wiktoriańskich. Wówczas to butelki posiadały „uszka”, dzięki którym można je było zawiesić w celu uniknięcia rozbicia czy pęknięcia.

  Kraken świetnie smakuje zarówno pity solo, jak i w różnego rodzaju koktajlach. Warto spróbować rumu Kraken chociażby z piwem imbirowym, colą czy piwem korzennym.

  Alko Spot