• Panel klienta
 • Koszyk
 • Porto Fonseca

  Porto Fonseca
  28 października 2021

  Fonseca to od lat jeden z najbardziej cenionych producentów Porto na świecie. Dlatego oczywistym jest, że nie mogło go zabraknąć na półkach sklepów AlkoSpot.

  Fonseca to jeden z największych i najstarszych domów Porto na świecie. Istnieje nieprzerwanie od ponad 200 lat. Jako jedyny producent wina na świecie może poszczycić się aż 7-krotnym otrzymanie 100 punktów w skali Parkera za swoje rocznikowe Porto.

  Firma powstała w 1815 roku, a jej założyciel João dos Santos Fonseca na samym starcie zajmował się  jedynie transportem wina. Swój biznes rozpoczął od kupienia 32 beczek. Kolejne pokolenia rozwijały firmę, otwierając swoje biura w Londynie i inwestując w statki. W roku 1840 pod etykietą Fonseca ukazało się na rynku pierwsze rocznikowe porto w historii firmy. Kolejne – legendarne już – wina Vintage od Fonseci to roczniki 1868, 1927, 1948, 1977 i 1994. Wszystkie otrzymały 100 punktów w skali Parkera. Vintage Port 2011 zajęło 13. miejsce w rankingu najlepszych win świata według magazynu „Wine Spectator” (98 pkt). Najnowsze Porto Classic Vintage to roczniki 2016 i 2017 – ogłoszone rok po roku, co należy do rzadkości.

  Ostatnie trzy dekady XX wieku przyniosły pokaźne inwestycje w winnice. Fonseca ma obecnie trzy posiadłości: Panascal, Cruzeiro i Santo António. Winiarnia stała się także pionierem ekologicznej i zrównoważonej uprawy winorośli, pomagając zachować unikalny ekosystem i krajobraz doliny dla przyszłych pokoleń. Dla koneserów Fonseca jest synonimem znakomitych porto rocznikowych (classic vintage port). Dla milionów miłośników „porto na co dzień” Fonseca kojarzy się z winem Bin 27, jednym z najpopularniejszych na świecie portwajnów, jaki kiedykolwiek powstał w Douro, oraz podstawowymi wersjami Ruby i Tawny.

  Zadowolona załoga AlkoSpotu zaraz po degustacji win Fonseca 🙂

  Fonseca to jedna z wielkich winiarni, produkująca najbardziej egzotyczny i najbardziej złożony portwajn. Dzięki bujnemu, uwodzicielskiemu charakterowi można go nazwać pomnikiem porto rocznikowego” – napisał o Fonsecę wspomniany już Robert Parker.

  W salonach AlkoSpot znajdą Państwo 4 wina od Fonseci:

  • Fonseca Porto Ruby – wino o głębokiej rubinowej barwie i świeżym, żywym nosie emanującym aromatami czereśni i czarnych porzeczek. Na podniebieniu pełne i krągłe, o mocnych, ale dobrze zintegrowanych taninach i bogatym, długim, owocowym zakończeniu.
  • Fonseca Porto Tawny – wino o płowo czerwonej barwie przechodzącej w ceglastą na obrzeżach. Uwodzicielski nos roztacza aromaty moreli i śliwek przemieszanych z nutami przyprawowymi. Na podniebieniu bogate i słodkie, o zakończeniu zachwycającym rześką kwasowością.
  • Fonseca Bin 27 – wino o przepięknej rubinowej barwie i wyraźnie owocowym nosie pełnym nut dojrzałych jeżyn, likieru z czarnej porzeczki, wiśni i śliwek podbitych niuansem korzennym. Krągłe i pełne na podniebieniu, o aksamitnej teksturze doskonale zbalansowanej mocnymi taninami i żywym posmaku soczystych czarnych owoców.
  • Fonseca 10YO Tawny – wino o intensywnym bukiecie złożonym z aromatów dojrzałych owoców przemieszanych z niuansami korzennymi i miodowymi. Na podniebieniu prezentuje delikatną, jedwabistą strukturę i subtelne nuty dębowe doskonale zbalansowane rześką kwasowością. Długi, elegancki, emanujący śliwką finisz.

  https://www.alkospot.cfolks.pl/tag-produktu/fonseca/

   

   

  Alko Spot