• Panel klienta
 • Koszyk
 • Piwne państwa świata

  Piwne państwa świata
  17 czerwca 2019

  Belgia-Państwo, jak nie wielu wie, jest bardzo mocno związane z piwem. To w Belgii powstały pierwsze piwa trapistów oraz takie style jak lambic czy quadrupel. To tutaj używa się, do niektórych gatunków piw, spontanicznej fermentacji. Belgię piwna rewolucja omineła, ponieważ już wcześniej Belgowie, w przeciwieńśtwie do Polaków, mieli dobre piwo. W Belgii ostał się trend do sprzeday piwa w okolicach browarów. Również silny jest tam trend browarów resteuracyjnych a co za tym idzie, od dawna było tam dużo miejsc w których można było napić się dobrego piwa. Belgijskie piwa cechują nuty przyprawoe i wysokie wysycenie. Najpopoularniejsze style belgisjkie to: Lambic, Quadrupel, Tripel, Kriek, Dubel i Saison.

  Niemcy-W tym wypadku kraj bardziej oczywsity, lecz niemniej piwny od Belgii. Niemcy słyną ze swoich piw pszenicznych, oraz z bawarskiego prawa czystości które to zakazało używać innych surowców niż woda, chmiel i słód już w XIX wieku. Niemcy nader wszystko lubują się w lagerach, w szególnosci jasnych. Tradycyjne niemieckie style piwne: Koelsh, Dortmunder, Helles, Pils niemiecki, Weizen, Alt, Bock.

  Czechy-Kraj który przoduje w spożyciu piwa na świecie. Znając ich piwa to nic dziwnego. Czesi lubią sesyjne, lekkie piwa i dlatego własnie spożycie piwa u nich jest na takim wysokim poziome. Czesi lubią pić piwo w towarzystwie, w tak zwanych hospodach, najlepiej przy tłustym jedzeniu. Tradycyjne style czeskie to tak jak w przypadku Niemiec głownie lagery, a Czeski pils to chyba najbardziej znany gatunek piwa na świecie. Czeskie piwne style: Pils, Tmave, Poltmave, Desitka.

  Anglia-Kraj w których piwa również są w dużej mierze sesyjne, aczkolwiek to własnie od stylu z tego kraju rozpoczeła się piwna rewolucja, mowa o IPA. Anglicy lubią pić piwa lekkie, w dużych ilościach, ze znajomymi w pubach. Aczkolwiek mają też style mocne i to własnie z tego kraju pochodzi najmocniejszy styl piwa, RIS.
  Typowe angielskie style: RIS, IPA, Mild, Bitter, ESB, Barley Wine, Porter angielski, Stout.

  Polska-Polacy kochają piwo, to tutaj od 2011 szaleje piwna rewolucja. To Polska jest w piątce krajów z najwyższym spożyciem piwa. Prawie każdy o tym wie, lecz mało kto wie że polska ma też swoje własne piwne style! Takimi stylami są choćby: Grodziskie, Rosanke, Albae Cerevise, Jopejskie. Dodatkowo Polska tworzy najlepsze na świecie Portery Bałtyckie, zbieramy za nie całkiem dużo nagród!

  USA-Wiele osbób zdziwi obecność jankesów na tej liście. Sporo ludzi pomyśli że w Usa podają tylko rozwodnione, jasne, słabe piwo. Nic bardziej mylnego! To tutaj jest około 7000 browarów (dla porównania, w Poslce jest ich 318). Warzy się tutaj wszystkie piwne style na świecie, nawet te zapomnianie. To chmiele z tego państwa są według wielu najlepsze. W USA są organizowane najwazniejsze konkursy na świecie. Zdecydowanie jest to jedno z największych piwnych państw świata.

  Alko Spot