• Panel klienta
 • Koszyk
 • Nikka

  Nikka
  12 stycznia 2022

  Legenda dalekowschodniego gorzelnictwa, dzięki której najpierw poznaliśmy, a potem pokochaliśmy japońskie whisky, a w końcu również wódki czy giny. Przed Państwem Nikka.

  Twórcą marki Nikka był Masataka Taketsuru, obecnie słusznie uznawany za ojca japońskiej whisky. Urodził się w 1894 roku, w rodzinie z ponad stuletnim doświadczeniem w produkcji sake. W 1918 roku wyjechał do Szkocji,  aby rozpocząć studia na wydziale chemii, a przy okazji poznać tajniki destylacji i blendowania whisky. Prędko zamarzył, by w przyszłości otworzyć w Japonii swoją własną gorzelnię. W roku 1923 dołączył do grupy Kotobukiya, z którą wybudował w pobliżu Osaki destylarnię, a już rok później stworzył pierwszą japońską whisky.

  W 1934 roku Taketsuru poszedł swoją własną drogą. Z nabytych w Szkocji doświadczeń wyniósł wiedzę, że esencją produkcji najwyższej jakości whisky – oprócz doskonałej jakości jęczmienia – jest otoczenie destylarni, panujący tam klimat i dostępna woda. Był wizjonerem i swoją gorzelnię wybudował w miejscu, o którym zawsze marzył, na dalekiej północy – w Yoichi na wyspie Hokkaido. Pierwsza wyprodukowana tu whisky trafiła na rynek w 1940 roku. W Yoichi produkowana jest cięższa, oleista, pełna dymnych i morskich aromatów whisky. Woda do produkcji pochodzi z bijącego w podziemiach destylarni źródła. W przeszłości torf do suszenia ziarna czerpano z równiny Ishikari – obecnie wysuszony słodowany jęczmień sprowadzany jest prosto ze Szkocji. Destylacja odbywa się w małych, pękatych alembikach. Co unikalne na skalę światową – do dziś w tradycyjny sposób opala się je węglem.

  W 1969 roku Taketsuru na wyspie Honsiu ukończył budowę drugiej destylarni – Miyagikyo. Gorzelnia położona jest w rozwidleniu dwóch rzek w krainie gorących wulkanicznych źródeł „onsens”. Wyższe i smuklejsze w porównaniu z Yoichi alembiki produkują delikatniejsze i bardzo owocowe destylaty. Zatem dwie destylarnie i dwa różne style whisky. W wyniku połączenia cięższych, torfowych destylatów z Yoichi z łagodnymi, owocowymi z Miyagikyo powstają najlepsze whisky pure malt na świecie, a będące na wyposażeniu Miyagikyo aparaty coffeya dają możliwość produkowania znakomitych whisky mieszanych.

  Nikka

  W ofercie sklepów AlkoSpot dostępne są między innymi następujące etykiety produkowane przez destylarnię Nikka:

  Nikka Days

  Nikka Days to subtelne połączenie kilkudziesięciu whisky zbożowych i słodowych. W aromacie jest delikatna, z wyczuwalnymi nutami brzoskwini, kwiatów bzu, pomarańczy, a także odrobiną pieprzu i akcentów dębu. W ustach jest gładka i owocowa, mocniej zaakcentowane są nuty słodu, toffi czy wanilii.

  Nikka From The Barrel

  Kultowa whisky mieszana, która swoją premierę miała w 1985 roku. Wyjątkową złożoną formułę i bogaty, pełny smak Nikka From The Barrel zawdzięcza kompozycji ponad stu różnych whisky słodowych i zbożowych głównie z destylarni Yoichi i Miyagikyo. Whisky dojrzewała w beczkach po bourbonie, sherry oraz świeżych beczkach z amerykańskiego dębu. Po zmieszaniu whisky na okres 3-6 miesięcy trafiła do beczek ponownego użycia, a następnie została zabutelkowana z mocą 51,4%. Jest to whisky o bogatym i intensywnym profilu, z wyczuwalnymi nutami pikantnych przypraw, owoców, wanilii i dębiny.

  Nikka Pure Malt Taketsuru

  Whisky stworzona w hołdzie złożonym ojcowi japońskiej whisky i założycielowi firmy Nikka. Jest to kompozycja single maltów z destylarni Yoichi i Miyagikyo. Wysoka zawartość destylatów z tej drugiej gorzelni nadaje trunkowi delikatnego i owocowego charakteru. Owocowość Miyagikyo została uzupełniona delikatnymi, ziołowo-torfowymi akcentami destylatów z Yoichi. Znajdziemy w niej aromaty cytrusowe i ziołowe, a także nuty przypraw korzennych i delikatnego torfu.

  NikkaMiyagikyo Single Malt

  Whisky single malt z położonej na wyspie Honsiu destylarni Miyagikyo która znakomicie pokazuje delikatny, owocowy styl gorzelni. Whisky dojrzewała w beczkach po sherry. Profil jest bogaty i elegancki z nutami kwiatowymi, owocowymi (duszone jabłka i śliwki), tostowymi, słodowymi i delikatnie pikantnymi akcentami przypraw.

  Super Nikka Rare Old

  Whisky mieszana stworzona na cześć Rity Taketsuru. Jedna z klasycznych marek Nikka; weszła na rynek w 1962 i do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. W nosie bardzo subtelna, z akcentami śliwek, mirabelek, kwiatów, skóry i przypraw korzennych. W ustach z kolei dobrze zrównoważona: wyczuwalne miód, wanilia, migdały, fiołki, a nawet sól czy pianki marshmallow.

  Nikka Coffey Malt

  Single grain whisky wyprodukowana w stu procentach ze słodowanego jęczmienia i destylowana przy użyciu znajdujących się na wyposażeniu destylarni Miyagikyo aparatów Coffeya. W nosie świeża i cytrusowa, pełna aromatów dojrzałych gruszek, cytryn i wanilii. W ustach intensywna, słodka i kremowa. Wyczuwalne przyprawy korzenne, cytrusy, kawa, praliny i wanilia. Finisz długi z nutami śliwek i lukrecji.

  NikkaNikka Coffey Grain

  Whisky single grain wyprodukowana głównie z ziarna kukurydzy przy użyciu aparatów Coffeya. Egzotyczna i owocowa, prezentuje nowe oblicze whisky zbożowej. W nosie świeże aromaty gruszek, wiśni, owoców tropikalnych i cytrusowych, ciasta, wanilii, a nawet mięty. W ustach wyczuwalne dojrzałe banany z nutami rumu, rodzynek, karmelu i goździków. Przyjemny waniliowy finisz.

  NikkaNikka Gold&Gold Samurai

  Mieszanka whisky słodowych i zbożowych, z kwiatowo-owocowymi aromatami z akcentami karmelu i brązowego cukru. Podniebienie jest niezwykle przyjemne: masło, herbatniki, lekkie przyprawy, rodzynki. W finiszu wyczuwalne jagody, cynamon i orzechy.

  Nikka Coffey Gin

  Wydestylowany w aparacie Coffey’a spirytus stanowiący serce tego ginu jest pełny i krągły, o gładkiej strukturze. Obok tradycyjnych ziół i przypraw w aromacie odnajdujemy świeże nuty japońskich owoców Yuzu, Kabosu, Amantsu i Shikuwasa, a także akcent jabłek i zaskakująco pieprzną końcówkę.

  Pełną listę etykiet słynnego japońskiego producenta dostępnych w sklepach stacjonarnych AlkoSpot oraz na naszej stronie www znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

  https://www.alkospotgdansk.pl/tag-produktu/nikka/