• Panel klienta
  • Koszyk
  • Armaniak

    Armaniak
    10 czerwca 2022

    Wszyscy znamy słynne francuskie destylaty pochodzące z regionu Cognac (i zwane w Polsce koniakami), ale dzisiaj skupimy się na ich starszym bracie – armaniaku.

    Armaniak – co to takiego?

    Armaniak to wysokoprocentowy napój alkoholowy. Nazwa pochodzi od miejsca, w którym powstaje, czyli regionu Armagnac w Gaskonii. Trunek ten produkuje się głównie z białych szczepów folle blanche – tradycyjnego, zakorzenionego w tych ziemiach, ale trudnego w uprawie i bardzo podatnego na choroby pleśniowe, oraz odmiany ugni blanc – uprawianej głównie w dolnym Armagnac i Armagnac-Ténareze. Znajdziemy tu również inne, stare odmiany szczepów które dają nam lekkie wina o dużej kwasowości i mocnym owocowym aromacie – idealne do produkcji Armaniaku.

    Wina poddawane są destylacji, a następnie procesowi starzenia. Ale o tym za chwilę.

    ArmaniakArmaniak – historia

    Armaniak to najstarszy we Francji i Europie winiak, czyli naturalna wódka z winogron.

    Udokumentowana historia tego szlachetnego trunku sięga już XV wieku, jednak dopiero XVII wiek to jego wypłynięcie na szerokie wody, głównie za sprawą obecności na Królewskich Dworach.

    Kolejne wieki przynoszą ekspansję tego szlachetnego trunku niemal na cały świat, cennym odbiorcą stają się Stany Zjednoczone, gdzie trunek ten robi prawdziwą furorę. XIX wiek to czas, kiedy wytwórcy armaniaku mozolnie i konsekwentnie budują jego prestiż poprzez podnoszenie jakości trunku i wydłużenie czasu jego leżakowania, co owocuje wydaniem w 1909 roku specjalnego zarządzenia, które wyznacza granice apelacji armaniaku i wyodrębnia trzy strefy produkcji. Następnie w 1936 trunek zyskuje status AOC, gdzie doprecyzowane zostają terytoria podokręgów, w których powstaje. Są to: Dolny i Górny Armaniak oraz Armagnac-Ténaréze.

    Armaniak – rodzaje

    • V.O. (very old): Oznacza to, że całość starzono przez co najmniej 4 lata.
    • VS. (very special): Skrót mówi nam, że najmłodszy armaniak użyty w mieszance ma co najmniej 2 lata.
    • X.O. (extra old): Tutaj „extra” oznacza minimum 6 lat. Warto wiedzieć, że od kwietnia 2016 roku wiek przy tym oznaczeniu podniesiono do 10 lat.
    • Napoleon: Armagnac, który liczy sobie minimum 6 lat.
    • Varietal: Jeśli dany armaniak wyprodukowano z tylko jednego rodzaju winogrona, nazwa rodzaju może być nazwą danego produktu, lub też może być zaznaczona na etykiecie.
    • Hors d’Age (“of the ages”): Bardzo stary koniak. Nie wiadomo dokładnie, ile liczy sobie lat. W tym wypadku trzeba być ostrożnym, gdyż zbyt długie starzenie może nie wpłynąć korzystnie na smak trunku.
    • Vintage: Napój stworzony ze zbiorów winogron z danego roku. Zwykle z droższej półki.
    • Cru: Nazwa ta nie odnosi się do starzenia, a do regionu produkcji. Tego sposobu oznaczenia używa się jednak częściej przy koniakach.

    ArmaniakArmaniak a koniak – czym się różnią?

    Zanim staną się armaniakiem, wina poddawane są destylacji, specyficzną metodą zwaną „armagnacaise”, różniącą się od procesu wytwarzania koniaku – stosuje się tu metodę destylacji ciągłej, opracowaną przez Edwarda Adama używając miedzianych alembików, o nieco innej budowie niż w przypadku koniaku.

    Podczas wytwarzania koniaku wino wlewa się do alembiku i ogrzewając poddaje się destylacji, aż do wyczerpania zawartości kotła. Najlepszą, środkowa frakcję, tak zwane „serce” poddaje się ponownej destylacji. Armaniak destyluje się tylko raz, za to proces trwa nieprzerwanie, dzięki ciągłemu uzupełnianiu zawartości alembiku nowym winem. W wyniku takiej destylacji otrzymuje się bezbarwny alkohol o mocy około 62-63%, który następnie poddaje się leżakowaniu w dębowych beczkach o pojemności 400 litrów.

    W odróżnieniu od koniaku, który dojrzewa w dębowych beczkach z okręgu Limousin, do leżakowania armaniaku używa się zawsze czarnego dębu z Gaskonii. Po okresie leżakowania w beczkach, następuje proces kupażowania zachowujący charakterystyczny dla danej marki smak i aromat. Produkt finalny, przed rozlaniem do butelek, rozcieńcza się wodą, tak, aby otrzymać trunek o zawartości alkoholu 40%.

    Jednak najwyżej cenionych armaniaków nigdy nie rozcieńcza się wodą. Przechowywane są w beczkach tak długo, aż alkohol, w wyniku naturalnego odparowywania zmniejszy swą moc do pożądanych 40-50%. Pojedyncza destylacja, stosowana przy produkcji armaniaku, powoduje to, że smak i aromat armaniaku jest bardziej szorstki i wyrazisty niż koniaku. Zdecydowanie ”męski”.

    W sklepach AlkoSpot znajdą Państwo szeroką ofertę armaniaków, tym m.in.:

    -Janneau VSOP – https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/armagnac-janneau-vsop-40-07l/

    -Baron Gaston Legrand VS – https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/baron-gaston-legrand-vs-armagnac-0-7l/

    -Cles des Ducs Napoleon – https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/cles-des-ducs-napoleon-armagnac-0-5l/

    -Cles des Ducs VSOP – https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/cles-des-ducs-vsop-armagnac-0-7l/

    -Cles des Ducs XO – https://www.alkospot.cfolks.pl/produkt/cles-des-ducs-xo-armagnac-0-7l/

    -Saint-Vivant

    Alko Spot