• Panel klienta
 • Koszyk
 • Ardbeg

  Ardbeg
  6 stycznia 2021

  Wyspa Islay to jeden z 6 tradycyjnych szkockich regionów produkcji whisky. Obecnie działa tam 8 destylarni: Ardbeg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Kilchoman, Lagavulin i Laphroaig.

  Wyspa licząca zaledwie 600 kilometrów kwadratowych, może poszczycić się mianem jednej z najsłynniejszych regionów produkcji whisky torfowej. Whisky produkowane z Islay posiada bardzo intensywny smak – mocny i dymny charakter to efekt wykorzystania torfu przy produkcji słodu jęczmiennego, natomiast akcenty soli morskiej, wodorostów i jodu, single malty z Islay zawdzięczają leżakowaniu w beczkach umieszczonych w nadmorskich magazynach.

   

   

  Ardbeg

  Destylarnia Ardbeg produkuje whisky od 1798 r., lecz produkcję komercyjną rozpoczęła dopiero w 1815 r. Podobnie jak większość szkockich destylarni, przez większość swojej historii  whisky była produkowana jako blended malt , a nie single malt. Produkcję zatrzymano w 1981 roku, lecz wznowiono, w ograniczonych ilościach, w 1989. W 1997 roku zakupiona przez firmę Glenmorangie, można przyjąć tę datę za triumf, w którym Ardbeg wraca na mapę Szkocji.

  Znana z produkcji silnie torfowych whisky, co jest efektem wykorzystywania do ich produkcji słodu, który zawiera 55–60 ppm (oznacza ilość torfu spaloną podczas suszenia ziarna wykorzystywanego do produkcji whisky) związków fenolowych nadających charakterystyczny smak i aromat. Ardbeg jest whisky bardzo trudną do oswojenia, o bardzo zdecydowanym smaku, niezwykle silnych akcentach jodu morskiego z elementami torfu, wodorostów i soli morskiej, tak charakterystycznych dla wyrobów z wyspy Islay. Liczy sobie edycje butelek podstawowych jak i te bardzo limitowane.

   

  Sprawdź w AlkoSpot–>

  https://www.alkospot.cfolks.pl/tag-produktu/ardbeg/

   

  Alko Spot