• Panel klienta
 • Koszyk
 • Ararat

  Ararat
  26 lutego 2022

  Najsłynniejszy trunek z Armenii, jedyna na świecie brandy sprzedawana jako koniak. Przedstawiamy Ararat.

  Ararat – krótka historia

  Marka swą nazwę bierze od świętej góry Ararat, na zboczu której, według legend, zatrzymać się miała biblijna arka Noego. Fabrykę założył w 1887 roku Nerses Tairyan, kupiec i filantrop, na gruntach dawnej fortecy. W 1899 roku Tairyan odsprzedał firmę Nikołajowi Szustowowi, potentatowi na rynku rosyjskiej brandy, za 50 tys. rubli. Szustow okazał się niezwykle obrotnym biznesmenem; jeszcze w latach 70. XIX wieku kontrolował 80% produkcji brandy, win, wódki i likierów w Cesarstwie, a wkrótce jego wyroby trafiły również na rynki zachodnie. Nie brakowało sukcesów: podczas wystawy światowej w Paryżu w 1901 roku Ararat otrzymał nagrodę Grand Prix, a francuscy sędziowie byli tak zaskoczeni jego niespotykaną klasą, że zezwolili Szustowowi nazywać go „koniakiem”. Był to pierwszy w dziejach przypadek, kiedy przywilej ten otrzymał producent spoza Francji.

  Ararat – jak pić?

  Wszystkie produkty marki Ararat są unikatowe i wyjątkowe. Jednak wszystko zależy od gustu osoby degustującej daną edycję. Młodsze wersje z klasycznej gamy brandy Ararat idealnie sprawdzą się w koktajlach. Natomiast jeżeli sięgamy już po starsze butelki, lepiej będzie kosztować ich zawartość solo w kieliszku lub na kostce lodu, a także z odrobiną wody. To samo będzie się tyczyć edycji limitowanych oraz kolekcjonerskich.

  Ararat – rodzaje

  Ararat 3 stars

  Brandy ta charakteryzuje się bursztynowym kolorem z czekoladowymi refleksami. W aromacie wyczuwalne są pomarańcze i wanilia z delikatną nutą migdałów. Smak jest intensywny, trwały, słodki, przechodzący w lekko kwaskowaty finisz z akcentem suszonych fig i cytryn.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-3-40-07l-kart/

  Ararat 5 stars

  Charakteryzuje się delikatnym, orzeźwiającym aromatem, z nutami śliwki, brzoskwini i suszonych owoców oraz gorzkiej czekolady. Trunek jest świeży, harmonijny, delikatnie słodki z akcentem czarnej porzeczki , słodkiej wanilii i cynamonu.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-5-07l/

  Ararat 6 stars

  Charakteryzuje się bursztynowym kolorem z czekoladowymi refleksami. W aromacie wyczuwalne są pomarańcze i wanilia z delikatną nutą migdałów. Smak jest intensywny, trwały, słodki, przechodzący w lekko kwaskowaty finisz z akcentem suszonych fig i cytryn.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-6y-brandy-07l/

  Ararat Otborny

  7-letni przedstawiciel słynnej armeńskiej brandy. Wyróżnia się intensywnym, bogatym, owocowym smakiem podkreślonym nutami karmelu i suszonych fig. Finisz jest długi z wyraźnym akcentem gorzkich migdałów. W nosie dominują świeże owoce i nuty dębowe.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-7-otborny-40-07l/

  Ararat Akhtamar

  10-letnia brandy o pięknym, bursztynowym kolorze, z miedzianymi  refleksami. W bukiecie dominują aromaty wosku pszczelego,  orzechów i kory dębu, z domieszką wanilii i śliwek. Słodki smak rozwija się powoli, przechodząc w długi, przyjemny finisz z nutą cynamonu.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-10y-brandy-07l/

  Ararat Vasparukan

  15-letnia odsłona tej znanej armeńskiej brandy. Posiada bursztynową barwę ze złotymi refleksami. W aromacie urzeka mieszanką przypraw, kory dębu i suszonych owoców. W smaku jest bogata, złożona wyraźnymi akcentami słodyczy. Finisz natomiast jest szlachetny i długi.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-15-vaspurakan-40-07l/

  Ararat Nairi

  20-letnia brandy o niezwykłym smaku, gdzie smak chleba przeplata się z aromatycznymi goździkami, miodem i cynamonem przechodząc w długi i przyjemny posmak. Delikatny balsamiczny aromat wzbogacony jest o nuty cedru i przypraw.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-20-40-0-7l-karton/

  AraratArarat 25

  Brandy ta jest mieszanką rzadkich alkoholi vintage, których przeciętny okres starzenia wynosi 25 lat. Trunek charakteryzuje się piękną, ciemnobursztynową barwą z jaśniejącymi refleksami mahoniu.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-25/

  Ararat Dvin

  Ararat Dvin Collection Reserve to trunek dla prawdziwych koneserów, którzy potrafią docenić wyjątkowe cechy wspaniałej brandy. Zdobyła wiele nagród, w tym 13 złotych medali na międzynarodowych konkursach. Dzięki długiemu procesowi leżakowania w dębowych beczkach, zyskuje nie tylko piękną barwę, ale nabiera też drewniano-dymnego posmaku cygar z akcentami goździków oraz delikatnej orzechowej słodyczy.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-dvin-aged-collection-07l/

  Ararat Apricot

  Ararat Apricot powstaje na bazie 6-letniej mieszanki, której bogactwo organoleptyczne dopełnia delikatny aromat moreli.

  https://www.alkospotgdansk.pl/produkt/ararat-apricot-0-7l/