• Panel klienta
 • Koszyk
 • Dalmore

  Dalmore
  29 lipca 2021

  Dalmore opiera się na legendzie sięgającej 1263 roku, w której Colin z Kintail, ówczesny wódz klanu Mackenzie, działał w dobrej wierze, by uratować króla Aleksandra III Szkocji przed szarżującym jeleniem podczas polowania. Colin z Kintail zabił jelenia krzycząc „Cuidich ‘n’ Righ” – z gaelickiego „Ocal Króla”, gdy zadał śmiertelny cios. Wdzięczny król nagrodził Chrobrego Colina ziemiami Eilean Donan i dewizą „Luceo Non Uro”, co oznacza „Ja lśnię, nie płonę”. Colin z Kintail i klan Mackenzie otrzymali również prawo do noszenia jako herbu Królewskiego Jelenia.

  Destylarnia The Dalmore została założona w 1839 roku przez przedsiębiorcę Alexandra Mathesona. Szukał idealnej lokalizacji dla swojej destylarni, ale chciał czegoś, co różniłoby go od pozostałych. Nie chcąc poddawać się wygodom Speyside, gdzie znajdowało się wiele innych destylarni, Matheson starał się znaleźć idealne miejsce, w którym można by wykorzystać najlepsze zasoby naturalne do produkcji najlepszej whisky. Osiedlił się na odosobnionym obszarze nad brzegiem Cromarty Firth, w pełnej łasce ostrych wiatrów z Morza Północnego. Na dzikiej, nieskrępowanej ziemi Matheson zbudował wszystko od podstaw – od magazynów po linie kolejowe. Ta wyjątkowość założyciela sprawia, że ​​The Dalmore do dziś ma swój niepowtarzalny charakter i smak.

  Po 28 latach prowadzenia The Dalmore Alexander Matheson chciał przekazać destylarnię nowym właścicielom w 1867 roku. W tym czasie Andrew i Charles Mackenzie przejęli stery, przekazując marce kultowy 12-punktowy emblemat Royal Stag. Ich pasja do tworzenia wyjątkowych whisky zapoczątkowała zupełnie nową erę w historii whisky. Pasja trwa po dziś dzień, gdzie Master Distiller Richard Paterson kontynuuje tworzenie wyjątkowych whisky dla The Dalmore. 

   

  https://www.alkospot.cfolks.pl/tag-produktu/dalmore/

  Alko Spot